6335 Sayılı Yasa ile Türk Ticaret Kanunu’ ndaki Son Değişiklikler6102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu’ nda, yürürlüğe girmeden evvel tartışmalara yol açan ve mali açıdan sermaye şirketlerini derin endişe ve kaygıya sürükleyen mühim hükümlerde değişiklik yapılması beklentisi yerinde olup, kanun koyucunun da bu beklentiye kayıtsız kalamaması sonucunu doğurmuştur.

Kanun metninin güncel ticari hayatta yaratacağı kaos yürürlüğe girmeden evvelce tespit olunmuş ve yeni bir kanun ile TTK daki anılan hükümlerin revizesi yapılmıştır.

26.06.2012 tarihli 6335 sayılı “ Türk Ticaret Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu’ nun yürürlüğü ve uygulama şekli hakkında kanunda Değişiklik” başlıklı kanun ile kamuoyunu meşgul eden kritik maddelerin revizesi yapılmıştır. Şöyle ki;

–          Ticaret Ünvanı ve İşletme Adı başlıklı 39. Md. De yapılan değişiklik ile, tacirin işletmesi ile ilgili sicil numarası, ticaret unvanı, taahhüt edilen ve ödenen sermaye tutarları , yönetim kurulu başkan ve üyeleri ad-soyad ve maddede anılan diğer teferruatların “her türlü belge ve kağıtta yer alması zarureti” kaldırılmış, bunun yerine “ tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde” denilerek kısıtlandırılmıştır.

Yine 39. Md de yapılan bir diğer revize ise, tacirin internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi olup olmadığına ilişkin ayrımdır.  Bu husus da maddeye eklenmiştir.

Bu maddeyi ihlal edenlere ise uygulanacak ceza da revize edilmiş 2.000-TL İDARİ PARA CEZASI olarak düzenlenmiştir.

–          Pay Sahiplerinin Şirkete Borçlanma Yasağı’ nı düzenleyen 358. Madde de değişikliğe uğramış ve Şirkete Borçlanma Yasağı’ na istisna getirilmiştir.

Bu istisnalar iki kalemde düzenlenmiş ve;

Pay sahiplerinin sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmemiş borçlarını ifa etmeleri ve şirketin serbest yedek akçelerle birlikte karı geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olması durumunda Şirkete Borçlanma Yasağı uygulanmayacaktır.

Bu değişiklik çok ciddi sorunların ortaya çıkmasını da engellemiştir. Bu iki kıstası yerine getiren pay sahipleri bu yasağa takılmayacaklar ve cezai müeyyideleri ile karşı karşıya kalmayacaklardır.

–          Yine Şirketle İşlem Yapma ve Şirkete Borçlanma Yasağı ile ilgili 395. Maddede gidilen değişiklik ile Pay sahibi olmayan Yönetim Kurulu üyeleri ve maddede anılan yakınlarının şirkete nakit borçlanamayacağını, şirketin bu anılan kişiler için kefalet, garanti ve teminat veremeyeceğini, bu kişilerin borçlarını şirketin devralamayacağını  düzenlemiştir.

–          Şirketlerin Denetimi ile ilgili hükümde de değişikliğe gidilmiş ve 397. Maddede, hangi şirketlerin Denetime tabi olacağının Bakanlar Kurulu tarafından belirleneceği hükmüne bağlanmıştır.

–          İnternet sitesinin kurulması ve içeriğinin yayınlanması ile ilgili kanun maddesi ise, Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanacak tebliğ ile sınırlanacak Denetime tabi olan şirketler için geçerli olacaktır. 397. Maddede yapılan bu değişiklik Denetime tabi olacak şirketlerin internet sitesi kurma ve ilgili içeriği internet sitesinde yayınlama mecburiyetini doğurmaktadır.

–          Kanundaki en esaslı değişiklik, uygulanacak cezai müeyyidelerin niteliği hususunda olmuştur. Şöyle ki; hapis cezaları ve adli para cezaları ile cezalandırılmayı gerektiren bir çok ihlal, idari para cezasına çevrilmiştir. Bu revize mali suçlara mali cezaların verilmesi ilkesini desteklemiş ve kamuoyundaki derin endişeyi biraz olsun hafifletmiştir. Ancak tüm adli para cezaları ve hapis cezalarının kalkmadığının altının çizilmesinde fayda vardır.

Av. Duygu SAVRAN ZENGİN
Haziran 2012
İstanbul

Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.

Additionally, there is a lot of information available. Businesses may certainly not manage it personally, which is actually why they need to have apps and devices. Thankfully, there are actually many software application available that can easily aid you find what you need.

serp checker api offers records coming from natural end results, maps, serp api newspaper article, photos, online videos, similar searches, the know-how chart and also more. Location-specific end results; with serp checker api you may target your outcomes to particular locations or nations. You'll obtain correct geo-located results just like you will when looking in an internet browser.

When the truths obtains saved to a surrounding data banks fad, it gets to be actually simple to site. For instance, if a company venture needs to have to know if their Online marketing initiatives are actually getting the job done, they can easily find their site web page placement above opportunity.

Analyzing or even managing information is just one of a kind to every as well as every web-site merely because each and every website maintains a distinctive make-up.

That is actually all there is to it. Press the blue button and also our SERP checker tool will most likely to function running queries and also acquiring performance information. Soon or more you'll have all the trusted, timely records you need to bring in enlightened decisions about your Search Engine Optimization marketing initiative-- all coming from our cost-free web page rank checker.

We have actually highlighted the troubles of parsing scrimped content product currently. It actually is actually daunting lots of to remove the truths you are going to need to have however gets to be a whole lot even more thus as Google evolves.

Surf on figure out extra about internet scrimping. Discover the sort of knowledge you can remove. As well as exactly how API internet scraping sources may create your daily residing a good deal a whole lot less complicated.

Straight creation

Organizations and also people today make use of that relevant information for a vast array of elements, together with:

To get all around this difficulty, numerous coders take advantage of a proxy choice.

One such software is actually serp checker. This amazing resource is actually designed to help services know SERP, short for Online search engine End Result Pages.

Furthermore, it is compatible along with all pcs, Android and also iOS gadgets.

For Google.com, the concern is actually a person of cybersecurity.

Google Buying API

Modern API Capabilities

Exactly How Scratching SERPs May Promptly Aid You Discover Complications Motivated by a Hacker

Gives quick and also dependable results

Sizable: Touted $174.99 monthly, this bundle consists of 40,000 monthly asks for as well as deals with all SERP types.

Construct your Business on Google.com Search Engine Results Page API

Certainly not only performs an API control the issues of transforming substitutes, but it likewise offers some superior options.

Data Services API